Što nam nosi posljednja marčana bura?

Zadnjih dana temperature su u porastu, rasti će još sutra. U mnogim mjestima bakarskog područja postaje su danas mjerile i 21 °C. Vegetacija se budi, a kako je izgledno iza 27. ožujka očekuje nas pravi temperaturni šok,  temperature zraka past će za 15-ak °C u odnosu na sutrašnje kada očekujemo najveću toplinu u ovom razdoblju.

Dva suprotstavljena sustava, “blok” visokog tlaka na Atlantiku i Ciklone na kontinentu donose nam snažno povlačenje hladnog zraka sa sjevera.

Čini se da je još upitan razvoj ciklone u Đenovskom zaljevu, neki modeli ga čak i “vide” ali glavni ciklonalni centar u ponedjeljak navečer bit će već na području južne Italije, točnije na moru prema našem južnom dijelu Jadrana. Glavno obilježje takvog razvoja neće biti obilne oborine nego vrlo jaka, lokalno i olujna bura uz nagli pad temperature zraka.

Posebno će poljoprivrednici strepiti od vedrih noći i smirivanja bure, jer u tom slučaju sa ovako hladnim zrakom u visini temperature zraka na 2 m mogle bi se sniziti ispod -4 °C u mrazu sklonim lokacijama a to je posebno susjedno područje u okruženju Grobničkog polja, a mraz bi se lokalno mogao pojaviti i do same obale.

U unutrašnjosti bi se događao sličan razvoj, snijega će zbog nepovoljnog položaja ciklone na kraju oborina biti samo u višem gorju. Ali naravno bit će značajno jačeg mraza nego u zaleđu Primorja. Pogledajte i priložene karte.

Anomalija temperature bit će izrazita. Hladnije od prosjeka za ovo doba godine bit će na širem području za 6 do čak 10 °C, a hladnoća bi mogla trajati 3-4 dana.

Najveća mogućnost za jači mraz u širem okruženju biti će u utorak i srijedu.

SSW je kriv za sve !?

Mnogi meteorolozi u široj regiji sve više spominju SSW u polarnom vrtlogu i povezuju ga sa ovim zahlađenjem koje nam upravo dolazi, potpuno se slažem s njima. Ako me duže pratite na stranici “BAKAR-met” (fb) sigurno znate što je SSW jer sam o tome pisao u nekoliko navrata.
Ovakvi vremenski poremećaji su se događali i prije ali u zadnjih 10-tak godina ponavljaju se sve češće. Mnogi ovo povezuju i sa ljudskim faktorom odnosno sve češćom posljedicom naglih klimatskih promjena.
Uzrok što se “ledeni val” širi južnije po Europi je zagrijavanje (SSW) ili kako je to jedan meteorolog opisao, “upad toplog zraka” koji donosi visoku vlažnost na Sjeverni pol koja onda izaziva spominjane posljedice. Češće od Europskog kopna zbog ove anomalije zadnjih godina “stradava” Sjevernoamerički kontinent, sjetimo se samo “polarnog udara” prije prošlog Božića.
Najpoznatiji “ledeni prodor” koji je zahvatio Europu u zadnjih 5 godina donio je Londonu i Rimu snježne oluje a u britanskim medijima prozvan je „Beast from the East“ (Zvijer s istoka), znanstvenici su ga objašnjavali porastom temperature zraka u stratosferi na Sjevernom polu, u nekoliko dana, u rasponu od 30 °C, što je više od cijelog zimskog prosjeka za ovo područje!
Kada me netko pita što mislim o klimatskim promjenama? …, ili neko slično pitanje. Odgovorim, “znam samo to da živimo u dobu ekstrema”, rijetko je “klatno” (njihalo) u sredini, obično je skroz na jednoj od strana!

Izuzetno jaka bura na našem području danas

Mediteranska ciklona pretvorila se u pravu mega-ciklonu, uz jačanje njen centar kreće se prema otvorenom moru srednjeg Jadrana. Tlak zraka u središtu pada ispod 995 hPa što pravi razliku prema sjevernom dijelu Jadrana od čak 15 hPa! Zato imamo ovakve orkanske buru.
Kako vidite utjecaj ove ciklone proteže se od Đenovskog zaljeva pa sve do Crnog mora.
Na Krasici udari bure dostižu brzinu veću od 120 km/h. Na Kukuljanovu, za sada, do 95 km/h. Na Hreljinu je nažalost postaja na lošoj poziciji da bi mjerila realnu buru, šteta.
Cijeli vikend očekujemo vrlo jaku buru uz povremene oborine, u Gorskom kotaru snijeg a uz obalu kišu, susnježicu i ponegdje snijeg nošen jakim vjetrom. Početkom idućeg tjedna postupno smirivanje bure. Bit će hladno, pravo siječanjsko vrijeme. I vrijeme je da zima konačno pokaže “zube”, pučka izreka kaže “zlo je ako zima ne ide zimom”.

Krajem predstojećeg vikenda ulazimo u period izrazito promjenjivog i sve hladnijeg vremena sa obilnim oborinama

Blagoj zimi sa nadprosječno toplim vremenom kakvo će obilježiti i sutrašnju subotu, barem na neko vrijeme, dolazi kraj! Idući tjedan počinje vremenom koje više naliči jesenskom ali već prvi dan bit će uvod u brojne meteorološke zanimljivosti.
Posljedično, nakon prodora sve većih količina vlažnog i hladnijeg zraka akumuliranih u dubokim i prostranim Atlantskim ciklonama, izazvalo bi kod nas obilne oborine. U središtu spomenutih ciklona tlak zraka snižavat će se i ispod 975 hPa! Centri “skupa” sekundarnih ciklona razvijat će se u Đenovskom zaljevu i na području sjevernog dijela Jadrana. Ukupno bi moglo pasti na lokalnom području grada Bakra više od 200 mm oborine. U nižem području većinom će padati kiša, dok će u gorju, naročito Risnjaku, pasti obilan snijeg, povremeno će ga smjenjivati susnježica, naročito u početku ovog oborinskog vala. Ali približavanjem tjedna kraju, na visinama Risnjaka (1528 mnv) temperatura zraka past će ispod -10 °C. Ne bi se čudio kad bi 20. siječnja visina snijega na Risnjaku iznosila više od 100 cm!
U ovakvoj nestabilnoj sinoptičkoj situaciji treba obratiti pažnju na vjetar. Moglo bi biti i olujnog juga u Kvarneru uz probleme sa plimom zbog niskog tlaka zraka ali i orkanske bure, ne samo u vinodolskom kanalu i ispod Velebita nago i kod nas na lokalitetima koji su poznati po buri! Tu su i vrlo neugodni vjetrovi, posebno na moru, lebić, oštro …! Pogledajte u idućim danima detalje u mojim postovima na stranici “BAKAR-met” (fb), pozorno pratim situaciju!
Ako promotrimo mogućnost za snijeg u nižim predjelima područja, ona će biti izgledna pred kraj tjedna, neki prognostički modeli već za ponedjeljak nakon naglog pada temperature zraka “vide” snijeg vrlo nisko. Više detalja saznat ćemo do kraja vikenda.

Iznimno snažan prodor polarnog zraka na Sjevernoamerički kontinent

Krave hodaju po snijegu nakon mećave u mjestu Sturgisu, Južna Dakota.

23. PROSINCA 2022. – Oko 200 milijuna Amerikanaca je upozoreno na vremenske (ne)prilike koje donosi “polarna” zimska oluja i steže ledeni stisak nad zemljom uoči blagdanskog vikenda. Više od 1,5 milijuna ljudi ostalo je bez struje, a tisuće je letova jučer otkazano. Do sada je širom zemlje potvrđeno najmanje 12 smrtnih slučajeva povezanih s olujom. Snježna mećava okovala je ledom i Velika jezera. U Kanadi, Ontario i Quebec podnose najveći teret oluje koja je uzrokovala nestanak struje za stotine tisuća kućanstava. U SAD-u, oluja se proteže na 3200 km, od Teksasa do Mainea! Temperature u mjestu Elk Park (Montana) pale su na – 45 °C! Obilne snježne padaline očekivane su u područjima Pennsylvanije i Michigana. U gradovima Buffalo i New York očekuje se najmanje 90 cm snijega!
(izvori članak: BBC News)

Meteorološke zanimljivosti

Ako ste ljubitelj ekstremne hladnoće (ima li uopće takvih ?) vjerojatno ste čuli za grad Jakutsk u Sibiru, ima oko 270.000 stanovnika i prosječnu godišnju temperaturu od samo -7 °C. Kuće i zgrade u njemu izgrađene su na stupovima armiranog betona zakopanim duboko u zemlju kako bi izdržale pritisak koji na njih vrši smrznuta zemlja, iz istog razloga plinske i kanalizacijske cijevi postavljene su iznad zemlje.
Ovaj ledeni grad, u kojem je najniža zabilježena temperatura iznosila čak -64 °C, ima i nadimak “zatvor bez rešetki”. Kad se spuste ekstremno niske temperature automobili (većinom Lade) ne gase se cijeli dan, jednostavan razlog, smrzli bi se!
Danas, 15.12.22. u Jakurtsku se temperatura zraka kreće od -38 °C do čak -46 °C !! U ovom je mjesecu već izmjereno blizu -52 °C!